Kültür Dünyası
Gürbüz Azak’ın Deli Yusuf’u
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2017 Pazartesi, 02:50 - Son Güncelleme: 15 Kasım 2017 Çarşamba, 04:35
Font1 Font2 Font3 Font4
Gürbüz Azak’ın Deli Yusuf’u
Gürbüz Azak’ın ilk romanı; ‘’Deli Yusuf’’ 203 sayfadan oluşuyor. Mihrabad Yayınları tarafından ikinci baskısı yapılan eser raflarda yerini aldı.

Gürbüz Azak’ın ilk romanı; ‘’Deli Yusuf’’ 203 sayfadan oluşuyor. Mihrabad Yayınları tarafından ikinci baskısı yapılan eser raflarda yerini aldı. Tüyap; 36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı imza günlerinde okuyucuları ile buluştu.

 

 Kahramanların tasvirleri, o günün Türkiye’sinde insanların yaşam şartları, komşuluk ilişkileri, tüm sosyal yönleri ile hisli bir şekilde işlenip adeta okuyucuya o yılları yaşatıyor. Romanın sonunu kahraman Deli Yusuf’un, ne kadar akıllı bir Yusuf olduğuna şahitlik edip kapatırken okuyucuyu çok farklı ruh hallerine sürüklüyor. Dersler veriyor, düşündürüyor, düşündürürken hüzünlendirip bir taraftan da o hüzün halinden çıkarıp yerini umuda, mutluluğa bırakıyor. Bâbıâli’nin sevilen ve sayılan usta isimlerinden ressam, gazeteci ve yazar Gürbüz Azak kaleminden akmış; kusursuz Türkçe, akıcı bir üslup ve muhteşem bir kitap kapağı.

 

Yazımızı yazarın kitap girişindeki sunumu ile bağlarken, yaşayan tarihlerin kaleminden gelen ışık ile aydınlanmak isteyen tüm okuyuculara iyi okumalar diliyoruz.

 

‘’ Merhaba

Bu benim ilk romanım.

İyi de, ne gerek vardı diyebilirsiniz, anlatayım: 1950, Demokrat Parti’nin iktidar yılı. Bu partiyi iktidara taşıyanlar, nesiller boyu itilip kakılan kesimdi. Ünlü okumuşların, üniversite hocalarının, varlıklıların, eşrafın, gazetecilerin boya çaldığı, iftiraya boğduğu günlerde bizim insanımız önü alınmaz bir hevesle Demokrat Parti için çırpındı, onu sahiplendi.

 

Hatta bu yolda fena hırpalandı.

 

Ben, bu inanılmaz 1950 zaferini gerçekleştiren insanların tam ortasında idim. Çocuk aklımla onlardan oldum ve çekilmez çileleriyle sarsıldım.

 

Olayların tamamı gerçek.

 

Bana sadece sıraya koymak düştü.

 

Romanımı, Türk milletini küçümseyenlere atılmış bir tokat sayabilirsiniz. Veya bir inanılmaz bayram sonrası gene işine gücüne dönen Şoför Akiflere, Terzi Hulûsilere, Kalaycı Receplere, Deli Yusuflara, Sarhoş Tahirlere sıcak bir teşekkür.

 

Bu roman, yazılmamışın ardına düşüştür. ‘’

 

Yazan: Hülya Günay


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!