Kültür Dünyası
Halim Selim Efendi
Eklenme Tarihi: 3 Ocak 2018 Çarşamba, 12:15 - Son Güncelleme: 3 Ocak 2018 Çarşamba, 12:16
Font1 Font2 Font3 Font4
Halim Selim Efendi
Edebiyatçı Yazar Mehmet Nuri Yardım, hikâye ve hâtıralarda, çocukluk yıllarıyla birlikte gençlik ve şu anki yetişkinlik hayatından kesitler sunuyor.

İnsanoğlu çoğu zaman geçmişine niçin sığınır; yaşadıkları olumsuzlukları bir an unutmak için değil mi? Mazi sevgisi veya nostalji, aslında bir bakıma kişinin özüne sığınışı, iç mağarasına çekilişidir. Edebiyatımızın birçok usta ismi hâtıralarını kaleme alırken genelde çocukluk çağları üzerinde durur. Şair ve yazarlar, daha sonra gençlik ve olgunluk dönemlerini hasretle anarlar. Demek ki geçmişle birlikte yaşamak, edebiyatçıların âdeta ortak özelliği, hatta kaderidir.

 

Sefertası adlı kitabı edebiyatseverlerden büyük ilgi gören Mehmet Nuri Yardım, şimdi de Halim Selim Efendi ile karşınıza çıkıyor. Yazar bu hikâye ve hâtıralarda, çocukluk yıllarıyla birlikte gençlik ve şu anki yetişkinlik hayatından kesitler sunuyor. Güneydoğu'dan karelerin yoğun olduğu kitapta, İstanbul'un son 35 yılından da derin izler görmek mümkün. Basın dünyamız, Bâbıâli, kültür hayatımız ve ünlü kedi Lokum'un mâceraları… Bundan sonrası size kalmış.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!