Kültür Dünyası

YAZARLAR

Yakup Tutum
Yakup Tutum
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2017 Çarşamba, 04:00 - Son Güncelleme: 20 Aralık 2017 Çarşamba, 04:09
Font1 Font2 Font3 Font4
İstanbul’da sohbet kültürü

İstanbul resmi olmamakla birlikte bir çok alanda ülkemize başkentlik yapmaya devam ediyor.

 

Bu alanların en önemlilerinden biri de kültür ve sanat. İstanbul’u sevenler, bu kadim şehirde yaşayanlar için ‘eski İstanbul’ diye bir özlem her daim var olagelmiştir. Bir çok edebiyatçı eski İstanbul’a dair kalem oynatmaktadır.

 

Selim İleri’nin zaman zaman sitem’e kaçan yazılarını titizlikle okumuşluğum vardır. İleri, İstanbul’un tahrip olduğunu sitemle dile getirirken haklıdır. O çocukluğunun geçtiği İstanbul’un modernlik adına tahrip edilmesi karşısında, hem üzüntüsünü dile getirmekte, hem de bunun önüne geçilmesi gerektiğini belirtmektedir. Tabi ben 20-30-40 sene önceki İstanbul’u bilmiyorum. Ama fotoğraflara baktığımda bu tahribatı açık seçik görebiliyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sitemi daha da ileri götürdü geçtiğimiz günlerde. O’nun “İstanbul’a ihanet ettik” cümlesi yeterince özetliyor durumu.

 

Bundan 20-30 yıl kadar geriye gitttiğimizde, İstanbul’da bazı sohbet ortamları olduğunu görüyoruz. Günümüze ulaşmayan bu mekanlarda bulunanlar, hala o günlerini özlemle anmaya devam ediyorlar. Marmara Kıraathanesi, Küllük, Çınaraltı gibi hem çayların yudumlandığı, hem de edebi sohbetlerin yapıldığı mekanların benzerleri günümüzde de var. Bunların bazıları tarihi mekanlar, bazıları kafe yada kahve olarak anılan yerler. İstanbul Yazarlar Birliği, Türk Edebiyatı, Sultanahmet Medresesi, Milli Türk Talebe Birliği, Üsküdar’da Balaban Tekkesi ve benzerleri…

 

Fırsat buldukça bu mekanlardaki kültürel etkinliklere katılmaya çalışıyorum. Özellikle Cağaoğlu’ndaki kültürel alandaki etkinliklere adeta yetişemiyoruz. Her biri birbirinden değerli konuşmacılar ağırlanıyor. Katılımcılarda sevip, saydıkları yazar ve sanatçılarla bir arada olma, onlardan istifade etme imkanı buluyorlar.

 

Yakınlarda, Üsküdar’da Abbara Kahve’de ve Cağaoğlu’nda Babıali Lokantası’nda iki değerli sohbet etkinliği başladı. Üsküdar’da Şair-yazar Şakir Kurtulmuş önderliğinde, Cağaoğlu’nda tam bir kültür sanat adamı olan Mehmet Nuri Yardım önderliğinde bu sohbetler devam ettiriliyor. Sohbetlere hem elit bir kitlenin katıldığı gözlemlenirken, konuşmacılar da bir birinden değerli insanlar oluyor. Mehmet Şevket Eygi, Güzbüz Azak, Nurettin Taşkesen, Hüseyin Akın, Nazif Gürdoğan gibi değerlerimiz bu sohbetlerde katılımcılara hitap etme imkanı buluyor. Hem kültür sanat insanları için, hem katılımcılar için bulunmaz ortamlar bu sohbet etkinlikleri.

 

Kültür sanat etkinliklerini sevenler, buraları kendilerine adeta mekan edinenler için daha bir çok yer var tabi ki. Beyazıt Kütüphanesi, Ali Emiri Kültür Merkezi, Eseneler, Bağcılar, Üsküdar gibi belediyelerin etkinlikleri neredeyse haftanın bir kaç gününde devam ediyor.

 

Belki geçmiş yıllarda bir kaç yerde bu tür etkinlik vardı ama şuan bahsettiğimiz gibi onlarca farklı mekanda bir çok farklı alanda bu etkinlikler devam ediyor.

 

Bu etkinliklerin takdirle yad edeceğimiz bir diğer yönü de, vefat etmiş edebiyat ve sanat adamları için düzenlenen anma etkinlikleri. Hepimiz bu dünyadan göçeceğiz. Hepimiz ardımızda güzel izler bırakmak isteriz. Güzel iz bırakanlar unutulmuyorlar ve arkalarından hayırla anılmaya devam ediyorlar. Bu açıdan bu anma etkinliklerinin önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Umutsuz olmamak lazım. Biz tüm bu kültürel yıpranmışlığa, gerek şehirlerimizdeki gerekse kültürümüzdeki bu yozlaşmaya karşı, bu tür kültür sanat etkinliklerinin çok faydalı olduğunu düşünüyor ve yeniden kadim kültürümüzün canlanmasına büyük katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.

 

» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN