Kültür Dünyası
Kültür Dünyası


  ÖNE ÇIKAN HABERLER
  YÜKSEK YETENEK SOHBETLERİ
 • Yüksek Yetenek 30
  Yüksek Yetenek 30
 • Yüksek Yetenek 29
  Yüksek Yetenek 29
 • Yüksek Yetenek 28
  Yüksek Yetenek 28
 • Yüksek Yetenek 27
  Yüksek Yetenek 27
 • Yüksek Yetenek 26
  Yüksek Yetenek 26
 • Yüksek Yetenek 25
  Yüksek Yetenek 25
 • Yüksek Yetenek 24
  Yüksek Yetenek 24
 • Yüksek Yetenek 23
  Yüksek Yetenek 23
 • Yüksek Yetenek 22
  Yüksek Yetenek 22
 • Yüksek Yetenek 21
  Yüksek Yetenek 21

Osmanlı saat kuleleri TİKA ile ayağa kalkıyor
Eklenme Tarihi: 4 Kasım 2017, Cumartesi 17:08 - Son Güncelleme: 4 Kasım 2017 Cumartesi, 17:08
Font1 Font2 Font3 Font4Osmanlı saat kuleleri TİKA ile ayağa kalkıyor
Balkanların en eski yerleşim yerlerinden Podgoritsa’nın Osmanlı Saat Kulesi restore edildi.

Karadağ’ın Başkenti Podgoritsa, Balkanların en eski yerleşim yeridir. Osmanlı döneminde Podgoritsa bölgesinde vali unvanıyla devleti yöneten Haci Mehmed Paşa Osmanagiç, 17. yüzyılın son dönemlerinde Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da hayrat olarak Saat Kulesini, Okul ve Osmanagiç camii adında bir cami inşa ettirmiştir.

 

20. yüzyılın ortalarına kadar Podgoritsa'daki en yüksek yapı olarak bilinen ve şehrin simgesi olarak gösterilen tarih boyunca olduğu gibi bugün de insanların buluşma yeri olan 20 metre yüksekliğindeki Saat Kulesi TİKA tarafından restore edilerek yeniden eski ihtişamına kavuştu. Tamamen taştan yapılan dörtkenarı, üst kısmında dört penceresi bulunan Saat Kulesi, kentte, ayakta kalmayı başaran nadir Osmanlı tarihi eserlerinden birisidir.

 

Mehmed Paşa Osmanagiç’in torunu Beçir Beg Osmanagiç’in ismini taşıyan Saat Kulesi Meydanının çevre düzenlemesini de yapan TİKA, Saat Kulesi Beçir Beg Osmanagiç meydanını da restore ederek, Karadağlıların tarihsel doku ve zenginliklerini ifade eden bu eserler etrafında yeniden buluşmasına önemli katkı sağladı.

 

Özellikle saatçiliğe merakı olan Sultan II.Abdulhamid’in yakın dostu 19.yüzyılın sonlarındaki Karadağ Kralı Nikola zamanında Müslümanların temsilcisi özelliğine sahip Beçir Beg Osmanagiç ismini taşıyan Meydan, artık yeni görünüşü ile kendisini yeni nesillere tanıtacak.

 

Osmanagiç Camii avlusunda medfun Hacı Mehmed Paşa Osmanagiç’in inşa ettirdiği Osmanagiç Samii de TİKA tarafından da restore edilerek korunmuştu.

 

Jirocastra Kenti Osmanlı Saat Kulesi Restorasyon Çalışmaları Tamamlanmak Üzere

TİKA tarafından restorasyonuna başlanılan, Osmanlı döneminde namaz vakitlerinin hesaplanması amacıyla, Jirocastra Kalesi’nin bir parçası olarak inşaa edildiği bilinen ancak ayakta kalmak için günümüze kadar direnen Arnavutluk’un Jirocastra Kentindeki Osmanlı Saat Kulesi, önümüzdeki günlerde yeniden ayağa kalkacak.

 

Üsküp Saat Kulesi'nin Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

TİKA, Üsküp Sultan Murad Külliyesinin bir parçası olan, 16.yüzyıl Osmanlı Dönemi eserlerinden ve Balkanlar’da inşa edilen saat kulelerinin ilk örneği özelliğindeki Üsküp Saat Kulesini’de restore etmeye başladı.

 

TİKA Üsküp Sultan Murad Camii ve Külliyesinin restorasyonunu da Saat Kulesi ile birlikte eş zamanlı olarak yapıyor.

 

Tarih boyunca, sınırlarımız içinde ve dışında yapılan kule tipi yapılar otoritenin ve gücün simgesi olmuş,  toplumlara güven vermiştir. 

 

Dönem şairlerinin ifadesi ile saat kuleleri şöyle tanımlanmaktadır;

Bir Muazzam Eserdir ki, Misli Yok, Naziri Yok,

Zahiren Saat Çalar, Manen Hükümet Seslenir.

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!