Kültür Dünyası

YAZARLAR

Hülya Günay
Hülya Günay
Eklenme Tarihi: 16 Kasım 2017 Perşembe, 23:58 - Son Güncelleme: 17 Kasım 2017 Cuma, 00:03
Font1 Font2 Font3 Font4
Tüyap Kitap Fuarı gözlemlerim (iz bırakanlar)

36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nı bir dolu hatıralar biriktirerek geride bıraktık. Kendi adıma iyi bir gözlemci olmaya çalışıp, okuyucu mantığını kavramak kanaatine hâsıl olduğum bir fuar süreci oldu.

 

Sosyal medyada arkadaş olup fuar için ziyarete gelen; imza günlerinde tanışan yazarlar, diğer tarafta hoş sohbetler, hatıra fotoğrafları çekmek, usta gazeteci, yazarların hatıralarını dinlemek fuarın vazgeçilmez tatlarındandı. Farklı salonlarda onlarca etkinlikler, paneller…

 

Yazarların birbirlerini ziyaret edip, kısa süren muhabbetleri ve fikir alışverişleri, okuyucuların takipçisi olduğu yazarları yılmadan, yorulmadan stantların önünde beklemesi, popüler kültür, uzun uzaya giden imza kuyrukları, izdihamlar.

 

Etkisinde kaldığım, ders verici nitelikte, zihnime unutulmaz bir hatıra olarak kazınan; bilinçli bir ebeveyn ve evlat… Henüz ilkokul ikinci sınıfta, başak sarısı kıvırcık saçlar, şirin bilmiş bir yüz ifadesi, daha şimdiden ne istediğini bilen, gözleri çakmak çakmak, sözcükleri net, düzgün bir ifade tarzı, kitaba saygı, incelerken dahi adeta değer verdiği, hemhal olduğu beden dilinden okunan göz dolduran onlarca kez bana maşallah dedirten bir kız çocuğu. Koskoca stant etrafında dönüp dolaşıp tek başına kendi yaş grubu, okuma kültürüne uygun kitapları bulup içlerini tek tek inceleyip, biraz yazı karakteri büyük olan bir kitap verebilir misiniz diye destek isteyen, ardından da babasının onayı için standın ta bir diğer ucuna koşturan izlemeye doyamadığım bir akıl küpü. Bilinçli bir baba olarak; kitabı eline alıp ilgi ile yazar, kitabın içeriği, ön kapağı, arka sayfaları incelenip; uygunluk verilip ilave yaşına uygun tarih kitapları alıp ayrılırken arkalarından hayranlık ve dua ile bakakalan ben. Geleceğimizin teminatı gördüğümüz çocuklarımız için emsal olacak, sayıları çok olsun diye iç geçirdiğimiz bizi mutlu eden müstesna bir öğrenci ve ilgili bir bilinçli bir baba.

 

İkinci mutluluğu bir edebiyat öğretmeni yaşattı bizlere. Damla Yayınları tarafından düzenlenen, Mehmet Nuri Yardım’ın yönettiği, Üstün İnanç, Gürbüz Azak, Nurettin Taşkesen’in konuşmacı olarak katıldığı, ‘’ Bâbıâli’den Geçenler’’ panelinde, bir edebiyat öğretmeni söz alarak; öğrencilerine fuar süresince tercih ettikleri bir panele katılıp, bu panel ile ilgili düşüncelerini yazıya aktarmalarını ödev olarak verdiğini ifade etti. Ardından ‘’ Öğrencilerim bu panele katılsa idi nasıl bir yazı başlığı atmalılardı? ‘’ sorusunu yöneltti usta gazetecilere.

 

İlk örnekte bilinçli bir veli, öğrenci ilişkisini yaşarken; ikinci örnekte sorumluluk sahibi, bilinçli bir öğretmen; halen değerlerimizin, üretkenliğimizin, sosyal medya, bilgisayar oyunlarına çocuklarımızı esir etmemenin yollarının mümkün olduğunu, herkesin kendince yapabileceklerinin olduğunu gösterdi bizlere. Umut oldular, ışık oldular, yolları hep aydınlık olsun.

 

Fuarlar çok önemli, imkânların sınırsız olduğu, çocukların ilgisini çeken renkli kitap kapaklarının itina ile hazırlandığı, aradığınız her tür kitabı elinizin altında bulacağınız kitap şöleni. Çocuklarımızı fuarlara götürelim, okumayı hiç sevmesek dahi yüzlerce yayın evi arasında bize hitap eden bir kitap bulup, bir yerden başlayıp model olarak yol kat edelim. Yayınevi, yazar takıntılı olarak değil; okunacak kitap, yaş grubuna göre, ihtiyacına göre, çocuklarımızın beynini fayda ile besleyecek bilinçli tercihler yapalım. Çocuklarımız teminatımız; onları kitaplar ile dost olarak yetiştirmek derdimiz olsun, biz bunu dertlenip çaba verdikçe ilmi isteyene veren Allah nelere kadirdir yaşayıp görelim…

 

‘’ İyi ki varsın edebiyat’’ 

 

» YAZARIN DİĞER YAZILARI


Tüyap Kitap Fuarı gözlemlerim (iz bırakanlar) Yazısına 1 Yorum Yapıldı

BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN