Kültür Dünyası

YAZARLAR

Eklenme Tarihi: 17 Ekim 2017 Salı, 03:12 - Son Güncelleme: 17 Ekim 2017 Salı, 03:15
Font1 Font2 Font3 Font4
Ülke geleceği girişimcilikte

Dönem dönem duyduğumuz KOSGEB destekleri, İŞKUR teşvikleri gibi söylemleri bazen kulak kabartır bazen de işimize yaramaz, çok bürokratik engel vardır diye duymamazlıktan geliriz.

 

Oysaki gerek KOSGEB gerekse İŞKUR öyle verimli ve şirketlerin süründürülebildiğini sağlayacak projeler ve destekler var ki işin içine girince anlıyorsunuz.

 

Peki ya zorluğu diye bir soru gelebilir aklınıza. İşinizi gerçekten büyütmek istiyor ve bir can suyu istiyorsanız hiç de zor değil hatta çok da kolaydır. İşin en zor olanı ise İŞKUR ve KOSGEB desteklerinin hangisinin sizin şirketinize uyacağını bilmeniz yeterli. Sonrası mı yetkililerin yetkilerine kendinizi bırakmak. Tabii ki burada da içinizden bazıları yetkililerden şikayetçi olabilirsiniz. Bu gayet normal. Şunu unutmamak gerekir ki İŞKUR ya da KOSGEB yetkililerin bizlere ihtiyacı yok bizim teşviklere ihtiyacımız var. O sebepten biz onların peşinden koşmalıyız. Yani başarı ısrarla devam edenlerindir sözünü unutmamalı ve ısrarla devam etmeliyiz.

 

Sonuç mu? İşinizi büyütecek can suyunu almak tabii ki.

 

Zonguldak İŞKUR ve Zonguldak KOSGEB ile ortaklaşa yapmış olduğumuz ve benim de KOSGEB eğitmeni olarak işin içinde bulunduğum proje de kursiyerler kendi işlerini açacak;

 

– Cesarete
– Bilgiye
– İş birliğine
– Örnek alabilecekleri girişimcilere
– Gelecekte işlerini nasıl büyütebilecekleri tecrübeye kavuşmuş oldular.

 

Tabii ki her şey varsa helva da tamam diye söylüyor olabilirsiniz. İşte orada da umut ve umutsuzluk ortaya çıkmaktadır. Yazılacak projeler diğer projelerden farklı olmalı, sürdürülebilir olmalı ve en önemlisi hem girişimcinin kendisine hem de topluma yararlı olmalıdır.

 

Girişimcilikte erkek adaylar için %70’ini bayan adalar için %90’nını karşılaması da bayan girişimcilerin evden çıkıp iş hayatına üretmeye girmelerinde büyük bir avantajdır. Yine hizmet sektörünün dışında imalat yani fabrika olayını da ciddi desteklerde bulunması da olumlu yönlerindendir. Tabii ki herkesin aklında KOSGEB pat diye 50 bin maximum parayı veriyor mu?

 

Tabii ki hayır….

 

Önce girişimcilik belgesini alıp sonra şirketinizi (adi ortaklık hariç) kurup tabii ki ne yapacağınızı da iyi belirlemeniz gerekmektedir. Diyelim ki evde toka yapacaksınız ve bijutericilere ya da web üzerinden tüketicilere satacaksınız işte burada şirket kuruluş (3.000TL) bedelini vermekte ve sizin ihtiyacınız olan ekipmanları belirleyip ki öncesinden KOSGEB’e sunmanız gerekiyor sonrada proforma fatura ile öncelisinden vermeli ve makinaları veya ekipmanları aldığınızda 3 hafta ile 4 hafta arasında siz ödemeyi yapmaktadır. Önemli bir nokta alacağınız diyelim ki bilgisayardı özelliklerini öncesinden verdiğiniz bilgisayarı almanız gerekmektedir. Yani elma alacağım deyip armut alamazsınız.

 

Bazı ürünler ya da projeler vardır ki üretimine değil paketlemesine bedel verilmektedir. Örneğin istiridye mantarının üretimine destek alamazken paketlemesine, pazarlamasına destek alabilmekteler.

 

Girişimcilerin aldıkları desteklerin yükümlülükleri 3 yıl olup sonrasında da işini geliştirmek adına yeni destekler alabilirler. Yeterki girişimciler geleceği planlayarak işlerinin başında olsunlar.

 

KOSGEB ve İŞKUR’un dışında da Tarım İl Müdürlüklerinin, TÜBİTAK’ın destekleri de mevcut. Girişimci işinin ehli olmak için bir dal üzerinde yüksek lisans öğrencisi gibi çalışırsa ve her geçen gün kendini ve dolayısı ile işini geliştirirse GELİŞEN GİRİŞİMCİ olacaktır.

 

Bu da geleceğini güvenle planlayandır.

» YAZARIN DİĞER YAZILARI


BU YAZIYLA İLGİLİ YORUM YAZIN