Kültür Dünyası
Yeni bir kültür etkinliği “Enderun Sohbetleri”
Eklenme Tarihi: 5 Aralık 2017 Salı, 23:02 - Son Güncelleme: 5 Aralık 2017 Salı, 23:08
Font1 Font2 Font3 Font4
Yeni bir kültür etkinliği “Enderun Sohbetleri”
Basın, yayın ve kültür dünyasının ilk merkezi olan Bâbıâli’de yeni bir sohbet toplantısı başladı.

Basın, yayın ve kültür dünyasının ilk merkezi olan Bâbıâli’de yeni bir sohbet toplantısı başladı. “Enderun Sohbetleri” adıyla Cağaloğlu’nda başlayan toplantıların ilk konuğu tanınmış gazeteci, yazar ve fikir adamı Mehmed Şevket Eygi oldu. Eygi konuşmasında, Osmanlı’yı asırlarca ayakta tutan kurumların başında gelen Enderûn-ı Hümâyûn Mektebi gibi özel okulların kurulması gerektiğini söyledi.

 

Son yıllarda sayıları giderek artan kültür sohbetlerine bir yenisi eklendi. Cağaloğlu, Prof.  Dr. Kâzım İsmail Gürkan Caddesi üzerindeki “Bâbıâli Lokantası”nda başlayan “Enderun Sohbetleri”nde konuşan semtin, basınının ve fikir hayatının tanınmış ismi Mehmed Şevket Eygi, gazetecilerden, yazarlardan ve yayıncılardan oluşan seçkin bir davetli topluluğuna hitap etti. Dikkatle takip edilen sohbette yazar, ‘medeniyet’ odaklı konuştu. Yaklaşık iki saat süren sohbet, eğitim meselelerimiz ve iyi yetişecek gençler hakkındaydı. Mehmed Şevket Eygi, “Medeniyet yazı üzerine kurulmuştur.” dedi ve günümüzde el yazılarının kötüleştiğini söyledi. Yazıyla, kitapla, okumayla daha çok haşir neşir olmamız gerektiğine vurgu yapan Eygi, “Osmanlı’da rik’a hattı dersleri vardı.” dedi, gerçek bir ‘İslam Okulu’ inşa edilmesinin ve buradan çok iyi talebelerin yetiştirilmesinin gerekli olduğunu belirtti. Muhtevalı ve ufuk açıcı sohbette özetle şu görüşler yer aldı:

 

 “Türkiye gündeminin birinci maddesi eğitimdir. 15 senedir ülkemizde büyük bir din, fikir hürriyeti vardır. Müslüman kesimin bu hürriyeti fırsat bilip vasıflı okullar açması gerekirdi. Bu işi yapacak para, imkân var; kültür ve birikim yok. Eğitim cemaat, tarikat, hizip, fırka, klik zihniyeti ile yapılamaz. İlle de vasıflı, güçlü, hikmetli, üstün Müslümanlar yetişmesi için İslam eğitimi, İslami liseler şart. Kendi okulu olmayan çoğunluk zillete mahkûmdur. Dünyanın her yerinde mantık dersi varken Türkiye’de yok, olduğu yerde de çok yetersiz.”

 

 “FUZULİ’Yİ BİLMEDEN AYDIN OLUNMAZ”

 

Müslümanların gelişmiş bazı ülkelerden ders alması gerektiğini belirten Mehmed Şevket Eygi’ye göre Fuzuli’yi bilmeden aydın olmanın mümkün değildi. Aydın denilince Filibeli Şehbenderzade Ahmet Hilmi Bey ve tarih araştırmacısı Abraham Galanti’yi örnek veren yazar, Nihad Sâmi Banarlı, Orhan Şaik Gökyay, Ahmet Kutsi Tecer gibi kıymetli edebiyat muallimlerinin kendi dönemlerine iyi  talebeler yetiştirdiklerini kaydetti. İbretlik hatıralarla anlam kazanan sohbet toplantısı, dinleyiciler tarafından ilgi ile takip edildi. Ktılımcıların fikirleri, soru ve cevaplarla zenginleşen program, fotoğraf çekimleri ile son buldu.

 

Haber: Hülya Günay

 


Bu haberlerde ilginizi çekebilir!