Cemil Meriç’siz 32 yıl

Cemil Meriç 32. vefat yıl dönümünde kabri başında anıldı.

Dil, tarih, edebiyat, felsefe ve sosyoloji dahil sosyal bilimlerin birçok alanında araştırma yapıp yazılar kaleme alan mütefekkir Cemil Meriç vefatının 32. yıl dönümünde 13 Haziran 2019’da Karacaahmet Mezarlığı’ndaki kabri başında dualarla anıldı. Uzak yakın demeden ülkenin farklı yerlerinden gelen Cemil Meriç dostları kabri başında Meriç’in emaneti hafızalara kaydolan sözlerini ezbere okudu. 

Meriç’in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç, “En büyük hatip karşımızda yatıyor. Dolayısıyla hayat denilen nimetin kıymetini bilerek yaşamamız gerekiyor. Hayatımız kum saati gibi. Doğduğumuz zaman üstü kum ile dolu, doğduğumuz günden itibaren üstten tane tane akmakta  kum taneleri aşağıya doğru. O kum saatini hiçbir el ters çeviremez. Dolayısıyla hiçbir günümüz saniyemiz geri gelmeyecek. O üstteki kum tanelerinin her biri, bize hediye edilmiş günler. Taneler, o ince belden akıp düştükten sonra mutlaka bir anlam kazanmalı, bir değere kavuşmalı. Cemil Meriç’in her günü, eserinin bir sayfasında mündemiçtir. Hayatının her anında ilmin ışığın peşinde koşmuş bir adam. Değil bir gününü, görmediği halde bir dakikasını boş geçirmeyen bir insandır. Ağzından en çok çıkan söz ‘Oku evladım’ ve arkasından ‘Yaz evladım’ olmuştur. 

Cemil Meriç Türk düşünce hayatına 20 eser hediye etmiştir. Meriç gözlerini 38 yaşında kaybetmiştir ve tercümeleri hariç bütün eserlerini gözlerini kaybettikten sonra kaleme almıştır. Yani şu iki mezarın üzerindeki yaprakların sayısı babamın görmeyen gözleriyle yazdıklarının yanında onda bir kalır. Görmeyen gözleriyle hayatının her anını bu kadar değerlendiren Cemil Meriç’ten hepimizin örnek alması gerekmektedir.” sözleri orada bulunanları tefekküre sevketti. 

Vefatının 32. yıl dönümünde kıymetli mütefekkir, müellif ve mütercim Cemil Meriç’i tüm dimağların idrak etmesi duasıyla…

Menekşe Özkaya

Menekşe Özkaya

Menekşe Özkaya

İstanbul'a doğan ilk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Menekşe Özkaya Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 2002 yılında mezun oldu. Mevlana aşığı edebiyatçı ve Mesnevihân Şefik Can Dede'nin Kütüphanesi'ni düzenledi. 2003'ten beri Türk Dili ve Edebiyat öğretmenliği yapmaktadır. Musikişinas Fırat Kızıltuğ Beyefendi ve Sosyolog Prof. Dr. Ümit Meriç Hanımefendi'nin de asistanlığını yapan Özkaya, Mühür Yayınları’nda “Yüz Temel Eser” ile ilgili çeviri ve sadeleştirme çalışmalarında görev aldı. Akıl Fikir Yayınevi'nde ve Hayy Kitap’da editörlük yapmaktadır. Kırklar Kulübü yazarlarından da olan yazarın, yazı ve şiirleri çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmıştır. ESKADER üyesidir. Musikişinas Fırat Kızıltuğ ile ilgili “İki Fırat İki Kızıltuğ” adlı biyografi- nehir söyleşi türünde hazırladığı kitap Akıl Fikir Yayınları’ndan çıkmıştır. Çeşitli sempozyumlarda da bildiri sunan Özkaya şu anda Marmara Üniversitesi Yayıncılık Yönetimi bölümünde yüksek lisans öğrencisidir. Esenler Belediyesi'nin bir kültür hizmeti olan Radyo Esenler'de Kültür Sanat üzerine radyo programı hazırlayıp sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir