Gelecek gelmeden…

Düşünün biraz, bir günde ne kadar aynaya bakıyoruz? Kaç defa aynada kendimizi görüyor, kaç defa çevremizdekileri görüyoruz?

Her anında mücadele olan ve her anında değişim olan bu dünyada bizler de zaman misali değişmeliyiz. Genelde başkalarının değişimini istemekle geçer her anımız. Başkalarının hatalarını görmekle devam edip gider.

Düşünün biraz, bir günde ne kadar aynaya bakıyoruz? Kaç defa aynada kendimizi görüyor, kaç defa çevremizdekileri görüyoruz?

Soru çok basit esasen. Günde en fazla 5 ya da 6 defa ki bayanlar erkeklere göre biraz daha fazla kendilerini görürler. Yani kendimizi görmek yerine başkalarını daha çok görmekteyiz.

Atalar da çok güzel bize mesajlar vermişler. Büyükleri sık sık dile getirmişler.

“Başkalarının hatalarını görenler kendi hatalarını göremezler…”

Bilimsel olarak da uzmanların dediğine göre beyin aynı anda iki şeyi düşünemez. Dolayısı ile başkaları ile uğraşanlar ikinci bir şey aynı anda yapmaları imkansız. O halde uğraşılacaksa düzeltebilecek şeylerle uğraşmak en mantıklısıdır.

Yıllar boyunca faklı davanışları olan birisini değiştirmek kadar zor ve meşakkatli bir iş yoktur.Başarı şansı da bir o kadar da kısıtlıdır. O halde çözüm nedir? Diye soracak olursanız geçmişte büyükler bize birçok ip ucu vermişler.

“Hararet nardadır,saçta değildir.
Keramet baştadır,taçda değildir.
Her ne ararsan kendinde ara.
Kudüste,Mekke’de,Hac’da değildir.”

Demiştir Hacı Betaş-ı Veli,

“bir ben var benden içeru..” demiştir Yunus Emre…

Hepsine bakıldığında gerçek gücün çok uzaklarda olmadığını ve de 40 yıl Taptuk Emre dergâhında çile çektikten sonra da gerçek gücün kendisinin içinde olduğunu geç bile olsa anlamıştır.

Hep ya başkalarının hatalarını görmek için vakit harcamışızdır ya da başkalarından destek beklemekteyiz. Oysa en büyük gücün kendi içimizden kendi zihnimizde olduğunu çoğu zaman görmemekteyiz. Görmeye başladığımızda ise çok geç olmuştur.

Hz.Mevlana Celeddini Rumi’nin dediği gibi;

“Öyle insanlar vardır ki ömrü boyunca uyurlar.Uyandıklarında ise çok geç olabilir…”

Geç olmaması için beden gençken düşünceleri yaşlandırmak gerekir. Yaşlanmak düşüncelerin olgunlaşması biz ona kısaca tecrübe kazanmak demekteyiz.

Hep kaçırdığımız bir konu da karınca adımı bile olsa dünden başka bir şey yapmamaktır. Yani sürekli gelişim, sürekli değişim,sürekli yenileşim yapmayı unutmaktayız.

Kendimize yaptığımız her yeni bir bilgi unutmamak gerekir ki bizi geleceğe taşıyacaktır.

Peki bu bilgileri öğrenmek için önümüze çıkan engel nedir?

Kim bizi gelişmemize çelme takıyor?

Kim bizi tembelliğe itmektedir?

Şimdi siz diyeceksiniz ki;

“çok işim var, zamanım yok,çok yoruluyorum vs.”

O kadar çok mazaretimiz var ki.

Bakın yine suçu attık en uzaklara.

Suçu yine attık başkalarına.

Oysaki şunu çok iyi biliyoruz ki esas suçlu biziz. Yani bahaneyi üretenin kendisidir.

Esas cevher de onda, esas çözüm de on da..

Yani çözümde, cevher de, elmas da bu yazıyı okuyan kişinin ta kendisidir.

Gurbet ALTAY

Gurbet Altay

Gurbet Altay

1968 Almanya doğumlu olan Gurbet ALTAY, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mühendislik fakültesi mezunu ve aslen Zonguldaklı olup, uzun yıllar perakende sektöründe çeşitli görevlerde çalışmış, sırasıyla reklam ve halkla ilişkiler müdürü, idari işler müdürü, kurumsal satış müdürü ve yönetim kurulu temsilciliği yaptıktan sonra Mart 2009 tarihinde daha fazla hizmet verebilmek için Eğitimci ve Danışman olarak görevlere başlamıştır. / Çalışanların şirkete bağlılığı, müşterinin memnuniyeti, müşterinin tanınması, sadakati, zaman yönetimi, İletişim’in PİN kodları, motivasyon ve günümüzde sosyal projeler nasıl olmalı, nasıl yapılmalıdır, memnun müşteri, memnun çalışan gibi konularında eğitimler vermekte olup aynı zamanda İŞKUR perakende eğitmeni, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İletişim Eğitmeni ve Başbakanlık Ulusal Gençlik koçudur. / Sosyal Proje adına Hz. Mevlana Celaleddin Rumi şiirlerinden oluşan bir şiir albümü çıkartmış olup, geliri ile çocuk esirgeme kurumundaki çocukların ihtiyaçları karşılanmaktadır. / Çeşitli firmalara eğitmen ve danışman olarak hizmet eden Gurbet Altay iletişim konusunda kamu kurumlarına, özel şirketlere eğitimler ve seminer vermektedir. Birçok sektörel dergilerde ve internet sitelerinde yazıları yayınlanmakta olup İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. / www.gurbetaltay.com

4 Yorum “Gelecek gelmeden…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir