Nereden nereye

Sık sık büyüklerimizden ya da tecrübe paylaşımları yapanlardan duyarız “ne oldum deme ne olacağım de” diye. Bu iş hayatına,özel hayata her şeye söyleyebiliriz.

Eminim ki etrafınızda buna örnek birçok vaka görmüşsünüzdür ya da görmektesiniz. Şahsen ben 51 yaşıma kadar bunu birçok kez gördüm. Hatta iyiliğin de kötülüğün de karşılıksız kalmadığınız da gördüm. Belki de ben Allah’ın şanslı kullarından birisiydim.Siz de görmeye niyetlenirseniz ve sabır ederseniz siz de görebilirsiniz.

Hayatta elde ettiğiniz birçok şey vardır. Ev, araba, şan, şöhret, makam, vb…

Peki bunlar ne zamana kadar siz de olacak?

Sizce bunları neden Yaradan sizin almanızı sağlamıştır?

Yüce Yardan’ın bize seslendiği gibi;

“ilmi isteyene,serveti dilediğime veririm…” bize en güzel nasihattir.

Demek ki bize makam,şan,şöhret ve servet verdi ise bizim onları nasıl kullanacağımız da önemlidir.

Düşünsenize şimdiye kadar kime kalmış bu dünyalıklar, kim götürmüş bu dünyadaki servetini, eşini, dostunu, evladını…

Tabii ki hiç kimse .. Sadece kendisi ve yaptığı iyilik ve kötülükler yanında gitmiştir. Bir an hayal edin. Çok lüks bir semtte eviniz,çok pahalı bir arabanız ve yurt dışında okuttuğunuz evlatlarınız var.

Peki, nereye kadar ve sonunda ne olacak?

Sanırım bu soruların cevabını benden daha iyi biliyorsunuz. Yüzyıllar önce bu vasıflara sahip belki de binlerce insanoğlu vardı hiçbirini de şu yüzyılda tanımıyoruz.

Şimdi de yüreğinde insan sevgisi olan ve az ile mutlu olan aldığı nefesin mutluluğunu yaşayan birisini düşünün.

Yardıma ihtiyacı olan birisine destek olduktan sonra onun yüzündeki ışıldı ve gözündeki mutluluğu hiçbirşeyle ölçemezsiniz. Bu da birçok kişiye nasip olmaz.

Hz.Mevlana Celaleddin Rumi’nin dediği gibi; “öyle insanlar vardır ki ömrü boyunca uyurlar.Uyandıklarında çok geç olabilir…”

Bir an Yunus Emre’yi düşünün ne serveti, ne makamı, ne de eş, çocukları vardı. Lakin hala içimizde yaşamaktadır. Peki neden hala içimizde Yunus Emre sizce?

Belki de biz çok basit olmayı yanlış anladığımız için bir anda bulamıyoruz.

Yunus Emre’ye göre; “yaradılanı sev Yaradandan ötürü..” sözünü söylememiş sadece onu tüm hücrelerinde hissetmiştir. Belki de bu yüzyıldaki insanoğlunun en büyük yanlışı da bu olsa gerek.Yani sözleri ile eylemlerinin farklı olması.

Oysa Hz. Ali de bize bunu yüzyıllar öncesinde hatırlatmadı mı?

Gerçek müslümanın sözü ile özünün aynı olduğunu yani söylemlerim ile eylemlerinin birlik olduğunu söylemedi mi!

Esasen mutlu olmak çok zor değil.

Küçük şeylerle mutlu olabiliyorsan,

Söz verirken iyi düşünüp tutabiliyorsan,

Her başarısızlığın ardından bir hayır olduğunu,

İnsanların gözlerindeki mutluluğu görebiliyorsan,

Aldığın nefesin ne kadar değerli olduğunu düşünebiliyorsan işte o anda senden daha mutlusu yok demektir.

Öğr. Gör. Gurbet ALTAY

Toplumsal Gelişim ve İletişim Uzmanı / info@gurbetaltay.com

Gurbet Altay

Gurbet Altay

1968 Almanya doğumlu olan Gurbet ALTAY, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) mühendislik fakültesi mezunu ve aslen Zonguldaklı olup, uzun yıllar perakende sektöründe çeşitli görevlerde çalışmış, sırasıyla reklam ve halkla ilişkiler müdürü, idari işler müdürü, kurumsal satış müdürü ve yönetim kurulu temsilciliği yaptıktan sonra Mart 2009 tarihinde daha fazla hizmet verebilmek için Eğitimci ve Danışman olarak görevlere başlamıştır. / Çalışanların şirkete bağlılığı, müşterinin memnuniyeti, müşterinin tanınması, sadakati, zaman yönetimi, İletişim’in PİN kodları, motivasyon ve günümüzde sosyal projeler nasıl olmalı, nasıl yapılmalıdır, memnun müşteri, memnun çalışan gibi konularında eğitimler vermekte olup aynı zamanda İŞKUR perakende eğitmeni, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İletişim Eğitmeni ve Başbakanlık Ulusal Gençlik koçudur. / Sosyal Proje adına Hz. Mevlana Celaleddin Rumi şiirlerinden oluşan bir şiir albümü çıkartmış olup, geliri ile çocuk esirgeme kurumundaki çocukların ihtiyaçları karşılanmaktadır. / Çeşitli firmalara eğitmen ve danışman olarak hizmet eden Gurbet Altay iletişim konusunda kamu kurumlarına, özel şirketlere eğitimler ve seminer vermektedir. Birçok sektörel dergilerde ve internet sitelerinde yazıları yayınlanmakta olup İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. / www.gurbetaltay.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir